Kıyametin dehşetinden kabirdeki ruhlar etkilenecek mi?

Soru Detayı

- Kıyamet koparken mü'minlerin durumu nasıl olacak?
- Kıyamet koptuğu zaman müminlerde kafirler gibi kıyametin o büyük dehşetini yaşayacaklar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıyametin kopacağı ânında, kıyametin dehşetlerini görmemek için, bir rahmet eseri olarak, ehl-i imanın ruhları daha evvel kabzedilecek, kıyamet kâfirlerin başına kopacaktır.

Kıyametin olaylarından kabirdeki baki ruhlar etkilenecekler mi?

Derecelerine göre etkilenecekler. Melâikeler, Allah'ın kahır tecellilerinde kendilerine göre etkilendiği gibi etlilenirler. Nasıl ki bir insan, sıcak bir yerde iken, dışarda kar ve tipi içinde titreyenleri görse, akıl ve vicdan itibarıyla etkilenir. Öyle de şuur sahibi olan baki ruhlar, kâinatla alâkadar oldukları için, kâinatın büyük hadiselerinden derecelerine göre etkilenmelerini; azap ehli ise elemli bir şekilde, saadet ehli ise hayretli bir şekilde etkilenmelerini Kur'an'ın işaretleri gösteriyor. Zira, Kur'ân-ı Hakîm, her zaman kıyametin acaibini tehdit suretinde zikrediyor, "Göreceksiniz!.." diyor. Halbuki, insan bedeni ile onu görenler, kıyamete yetişenlerdir. Demek, kabirde cesetleri çürüyen ruların da o tehdid-i Kur'âniyeden hisseleri var.