"Müminin artığı, mümin için şifadır." diye bir hadis var mıdır? Kafirin artığı temiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu rivayetin kaynağını bulamadık. Ancak bu rivayetler her zaman ve her şey için tatbik edilmez.

Bir kabdan veya küçük havuzdan, bir canlı içerse, kalan suya (artık) denir.

Fıkhi olarak insanın artığı temizdir. İnsan muhterem bir varlıktır. Bu bakımdan kafir de olsa hiç bir insanın artığı haram olmaz. Yeter ki helal olan yiyeceklerden olsun.

Sıvı ve yemek artıklarının temiz olup olmaması, artığı bırakanın tükürüğü gibidir. Her insanın tükürüğü ve artığı temizdir. Kafirin, cünübün artığı da temizdir. Mesela bir insan bir bardaktan su içerse o bardak pislenmiş olmaz. Başkası o bardağı yıkamadan da kullanabilir. Bu durum fıkhi yöndendir; sağlık açısından değerlendirmek başkadır.

Ayrıca Peygamberimizin (asm) hadislerinde "veba ve salgın hastalıkların bulunduğu yerlere girilmemesini" sahabelerine ve dolayısıyla ümmetine tavsiye etmiştir. Bu iki rivayet birlikte düşünüldüğü zaman şöyle bir sonuç ortaya çıkmaktadır:

Hastalığı bilinen insanların kullandığı eşyaları kullanmamak gerekir. Ancak hasta olmayan insanların kullandığı eşyaları kullanmakta, dinen bir sakıncası yoktur.