Günlük zikri ihmal etmek günah mı? Zikir ne demektir? Okunan duaları çok kişiye bağışlayınca savabı azalır mı?

Soru Detayı
Günlük zikirlerim hariç her gün Fatiha ve İhlas surelerini okuyup Rasulallah'a ve aline ve ashabına, bütün rasullere, evliyalara, Allah dostlarına, alimlere, sehitlere, ölmüşlerime, anne ve babama ve kendi ruhuma bağışlıyorum. 1. Bu kadar çok kişiye bağışlayınca bana kalan sevap azalıyor mu? Azalmadığına dair hadis-i şerif verebilir misiniz? 2. Bazen şeytana uyup bu zikirimi ihmal ediyorum, başka seylerle meşgul oluyorum. Bu büyük günah mı? Çünkü Allah, "Zikrin hayırlısı az ama devamlı olandır." diyor.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişi okuduğu evrad ve zikirlerini ihmal ettiğinde büyük günah işlemiş olmaz. Tarikatteki manasıyla zikir farz bir ibadet değildir. Ama adet haline getirilen virdlerin düzenli olarak okunması tavsiye edilir.

Namaz niyaz gibi ibadetler de birer zikirdir. Bunları terk etmek elbette günah olur.

Okuduğunuz Kur'an ve zikirlerden hasıl olan sevabı bir çok kişiye bağışlamanız, sizin sevabınızı azaltmaz. Çünkü bu okunan şeyler nurani olduğu için, ne kadar çok kişiye bağışlanırsa bağışlansın herkese aynı şekilde sevaplar ulaşır.