Kişide bulunması gereken güzel ahlaklar nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'ân ahlakı ile ahlaklanmış şuurlu bir Müslümanda bulunması gereken başlıca özellikler şunlardır:

•    Allah'ın birliğine ve ondan başka ilah olmadığına, Allah'ın meleklerine, peygamberlerine, Hazret-i Muhammed'in (asm) Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna, peygamberlere kitap gönderildiğine, ahiret gününe, öldükten sonra dirilmeye, hayır ve şerrin Allah'ın yaratmasıyla olduğuna şüphesiz inanır ve dili ile de bunları ifade eder.

•    Allah'ın emrettiği ve Hz. Muhammed'in (asm) gösterdiği şekilde namazını kılar, orucunu tutar, malının zekatını verir. Ayrıca yetimlere, yoksullara, muhtaçlara, hısım ve akrabalara, yolda kalmışlara, malı ve imkânları ile seve seve yardımda bulunur.

•    Allah'ın ve Hz. Peygamber'in (asm) emirlerine itaat eder ve ahlaki vazifelerini eksiksiz yapar.

•    Mühim ve tehlikeli durumlarda asla sarsılmaz. Gevşeklik göstermez. Allah'a itimad eder.

•    Felaketleri metanetle karşılar. Bunları sarsılmadan atlatabilmek için bütün kuvvetini sarfeder, sabır ve tahammül gösterir. Allah'tan ümidini kesmez.

•    Anne ve babaya itaat eder. Onların kalplerini kıracak en ufak işlerde ve sözlerde bulunmaz.

•    Sözünde durur, ahdine vefa gösterir, emanete hıyanet etmez.

•    Üzerine aldığı her türlü vazifeyi, sorumluluğu en güzel şekilde yapmaya çalışır.

•    Kılık kıyafetini oturup yattığı yeri, bütün eşyalarını kirden ve pastan; kafasını kötü fikirlerden; kalbini fena duygulardan; dilini çirkin ve kaba sözlerden temizler. Beden ve ruh temizliğiyle herkese örnek olmaya çalışır.

•    İnsanlar arasında ihtilaf çıkarmaktan, insanları birbirine düşürecek sözlerden ve işlerden sakınır.

•    Kimsenin ayıplarını ve gizli taraflarını araştırmaz, ortaya dökmez.

•    Bilmediği bir konu hakkında hüküm vermez.

•    Şahsiyetini zina, kumar içki ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan korur; riyakârlık, dalkavukluk ve hilebazlığa tenezzül etmez.

    Özü sözüne, içi dışına uygun ve dosdoğru olur. Her nerede olursa olsun, kendi aleyhinde bile bulunsa, hak ve doğruluktan ayrılmaz. Düşmanlarına karşı dahi adaleti ve insafı elden bırakmaz. Onların düşmanlıklarını sebebiyle adaleti çiğnemez.

•    Başkalarına karşı kibirlenmez, büyüklük taslamaz.

•    Kötülüğün, ahlaksızlığın her çeşidinden; gizlisinden açığından, büyüğünden küçüğünden sakınır.

•    Yalan söylemez yalan yere yemin etmez, yalancı şahitlik yapmaz.

•    Nefsinin alçak ve süfli arzularına uyarak doğru yoldan sapmaz. İffetten ve namustan şaşmaz. Kötülerle dostluk kurmaz.

•    İsraftan da cimrilikten de sakınır.

•    Ne eliyle ne de diliyle hiçbir kimseyi incitmez.