Şafi mezhebine göre abdestte yüzün sınırı neresidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yüzün tamamının bir defa yıkanması abdestin farzlarındandır.

Yüzün dikey sınırı, alındaki saç bitim noktasıyla çene altı arasıdır. Yatay sınırı ise iki kulak arasıdır.

Dudakların görünen kısmı, kaşlarla kirpikler ve şakaklar, alt dudağın altındaki kıllarla yanaklardaki kıllar ve bıyık da yüzden sayıldıkları için, bunlarI da yıkanmak gerekir. Gözlerin içini yıkamak gerekmez. Ancak göz pınarlarını yıkamak gerekir.

Seyrek sakalın içini ve dışını yıkamak gerekir. Alt kısmındaki cildin görünmediği sakala sık sakal denir. Böyle bir sakalın sadece dış kısmını yıkamak gerekir. Yüzün dairesi dışına çıkacak şekilde, aşağıya doğru sarkan uzun sakalın tamamının yıkanması mutemed görüşe göre farzdır.

(Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali)