İpek kravat erkeklere haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimiz, erkeklere saf, tabii (doğal) ipekten yapılmış elbiseleri giymelerini yasaklamıştır. Şu kadar var ki, ipeğin sunî (yapay) olması halinde, kullanılmasında bir sakınca görülmemiştir. Ayrıca elbiselerinin süslemesinde doğal ipek kullanılabilir. Kravat takmak da hüküm bakımından bu kapsama girer.

Hanefîler'e göre: (Reddü'l-muhtar, VI/352-354) elbisede dört parmak enindeki şerit ipek erkeklere caiz olmakla birlikte bu konudaki hadisleri (Buhârî, Libas, 12, 25, 26, 27, 29, 30, 45; Müslim, Libas, 1, 2, 4; Ebu Dâvud, Eşribe 17; Tirmizi, Edep, 1, Libas, 1, Eşribe 10; Nesâî, Zînet, 87; İbnu Mâce, Eşribe 17. ) mezhepler farklı değerlendirildiğinden, halis ipek veya malzemesinin çoğu ipek olan giyecek ve süs eşyasını, sağlık durumundan kaynaklanan bir ihtiyaca dayanmadığı takdirde, erkeğin kullanmaktan kaçınması daha uygun olur.