Evimizde kedi besliyoruz, apartmanda yaşıyoruz. Evcil kedileri kısırlaştırmak caiz mi?

Soru Detayı
Evimizde kedi besliyoruz, apartmanda yaşıyoruz; dışarı bıraksak başka hayvanlar ile temasından çocuklarımıza hastalık getireceğini veteriner söylüyor. Hayvan şimdiye kadar yavru idi, ama cinsel olgunluğa ulaştı, kısırlaştırmak tek çare gibi görünüyor. Gerçi devlet evcil hayvanların kısırlaştırılması ile ilgili bir kanun çıkarttı ve teşvik ediyorlar, ama benim içime pek sinmiyor, acaba bu caiz olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kendilerine hiçbir fayda vermeyecek ve hatta zarar verecekse, hayvanları kısırlaştırmak caiz değildir.

Fakat, evde beslenen kedi ve buna benzer diğer hayvanlarda durum farklıdır. Bu tür hayvanlar beslendikleri ortam dışındaki hayvanlarla bir araya geldiklerinde, çeşitli hastalıklar kapabilmekte ve bu hastalıklar yüzünden ömürleri kısalmaktadır.

Kısırlaştırma gibi çözümler, bu tür hayvanlar için zarardan çok fayda sağlamakta, hatta ömürlerini uzattığı söylenmektedir. Dolayısıyla bu tür hayvanları "kendilerine gelebilecek zararları onlardan gidermek ve onlara fayda sağlamak" kuralına göre, kısırlaştırma caiz olmalıdır.