Hac dönüşü başı açık gezen kadının haccı kabul olmaz mı?

Soru Detayı

Hacca giden açık bir bayan, hacdan geldikten sonra kapanmalı mı?
- Kapanmak farz bunu biliyoruz, ancak sadece hac sonrası değil her zaman farz. Kişi kapanmazsa haccı yerine gelmiş olur mu?
- Eğer kişi kendini buna hazır görmüyorsa, hacca gitmemeli mi?
-  Ben kapalı değilim ama namazımı kılıyorum, Allah'a olan borcumu ödüyorum, hac da aynı şey değil mi?
- Kapalı olmamak İslam'ın şartlarını yerine getirmeyi engelliyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kadının örtünmesi farzdır ve bu husus Kur'an-ı Kerim ve hadislerde ifade edilmiştir.

Dinen hacca gitmeye imkanı olan kişinin gitmesi farzdır; gitmediği takdirde farzı terk etmiş olur.

Kadının başı açık olması, onun hacca gitmesine engel olmadığı gibi, hac dönüşünde başı açık olması da hac ibadetini iptal etmez. Kadının başı açık diye hacca gitmemesi doğru değildir.

Başı açık bir bayan hacca da gidebilir umreye de; namaz kılar, oruç tutar ve yaptıklarının da sevabını alır. Başı açık olmanın günahı da ayrı değerlendirilir. Bu açıdan hacca gitmenin sevabı ayrıdır, başı açmanın günahı ayrıdr. Hac sevabını almakla beraber başını açmanın da günahı vardır.

Her ibadetin sevabı ve her haramın günahı ayrı ayrı değelendirilmelidir. Bir günah işliyor diye yaptığı ibadetleri geçersiz saymak asla doğru değidlir.

Kılınan namazların, yapılan ibadetlerin insanın diğer eksikliklerini de gidereceği ve başını da örtmesine vesile olacağı umulur.

İnsanları böyle boş ve faydasız sözlerle ibadetten uzaklaştırmak çok yanlış bir davranıştır.

İnsanların günah işlemesi ibadete mani olmadığı gibi, günah işliyorum diye ibadetleri terk etmek de doğru değildir...