Öğrenci akbilini başkasının kullanması: Öğrenci akbilimi öğrenci olan kardeşim kullanıyor, caiz mi? Yakalanması sonucu ceza kesildi, bu cezayı ödemem gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öğrenci akbilleri bizzat öğrencinin kendi adına düzenlenmektedir. Bu akbili bir başkasının kullanması yalan beyana gireceğinden caiz değildir. Eğer yetkililerin bu konuda bir ceza öngürmüşlerse bunun da ödenmesi gerekir.

Öğrenci akbilini başka bir öğrencinin kullanması, netice itibari ile kul hakkına girmese de yalan beyana girdiğinden caiz değildir.

Ancak öğrenci akbilini öğrenci olmayan birisinin kullanması caiz olmadığı gibi, kul hakkına da girer.