Hanefi ve Şafii Mezhebine göre namazın teşehhüdünde okunan ettehıyyatü duasını yazar mısınız?

Soru Detayı

- Ben Şafii mezhebine mensubum. Namazın teşehhüdünde Hanefi mezhebine göre etthıyyatü duasını okuyorum. Namazım geçerli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafiilerin okuduğu ettehıyyatü duası yerine hanefilerin okuduğu duayı okumakla namaz bozulmaz.

Hanefi Mezhebine Göre Ettehiyyatü Duası:

Ettehıyyâatü lillahi vessalevâtü vettayibâtü esselâmüaleyke eyyühennebiyyü ve rahmetüllâhi ve berakâtühu esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhis salihıyn Eşhedüen lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasuluh.

Şafii Mezhebine Göre Teşehhüdde Okunan Ettehiyyatü Duası:

Ettehıyyâtü'l mübârekâtü's selavâtü't tayyibâtü lillâh. Esselâmu aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullâhi ve berakâtuhû esselâmu aleynâ ve alâ ibâdillâhi's-sâlihin. Eşhedüen lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne seyyidenâ Muhammeden rasuluh.