Mahkemede davayı kaybeden tarafa harç ödettirilmesi caiz midir?

Soru Detayı

- Avukatın müvekkilinden aldığı para değil de mahkemeyi kaybeden karşı taraftan mahkeme kararıyla vekalet ücreti alması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Davayı kaybeden "haksız olan" demektir. Bir kimse haksız olarak bir başkasına zarar verirse, onu tazmin eder. Haklı olanın avukat tutması ve ona ücret ödemesi zarardır ve karşı taraf (davayı kaybeden) bunu öder. (Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN)