İntihar eden kişi ebedi cehennemde mi kalır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dininde intihar etmek, içki içmek, namazı terk etmek ve zina gibi bir günah işlemek büyük bir vebaldir. Fakat bu Ehl-i Sünnet ve’l Cemaat’e göre küfre vesile değildir. Yani bir kimse kelime-i tevhidi getirip İslam’ın bütün ahkamını kabul ederse, adı geçen günahlardan birisini veya bir kaçını işlese de kâfir olmaz, günahkâr olur. Bunun için diğer Müslümanlar gibi onların da cenaze namazı kılınacaktır. (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, I/202)

Bir mümin intihar etmek veya başka bir günahı işlemekle kâfir olmayacağından, cehennemde sonsuza dek kalmayacaktır. Allah böyle müminleri isterse cezalandırır sonra cennetine koyar, isterse affeder doğrudan cennetine koyabilir.

İntihar etmek büyük günahlardandır. Ancak büyük günah işleyenler kâfir olmayacağı için cehennemde ebedi olarak kalmayacaktır.