Şeytan cennetten kovulduysa Hz. Âdem'e yasak meyveyi kim yedirtti?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeytanın cennete girişi ve Hz. Âdem (as) ile Hz. Havva'ya yaklaşması konularında Kur'an ve sahih hadislerde fazla bilgi yoktur.

Hasan Basri Hazretleri demiştir ki:

“Yüce Allah’ın vermiş olduğu bir kuvvet ile, şeytan yerden göğe veya cennete vesvese ulaştırabilmiştir.”

Bu manaya göre yılan tabirinin, insan için yılan gibi zehirli bir hayati kuvvetten kinaye olduğu ve bizzat yılanın anlaşılmayacağı söylenebilir.

Bazı tefsirciler şöyle der:

“Adem ve Havva, bazen cennetin kapısına yakın gelirler, Şeytan da dışardan gözetir, yaklaşırdı; vesvese bu şekilde meydana geldi.”

Şeytanın cennetten kovulması, dışarıdan vesvesesini ulaştırmasına engel olmayacağından, bu konuda bir zıtlığın olmayacağı sonucuna varabiliriz. Allah, imtihan gereği olarak, şeytanın vesvesesini Hz. Âdem (as)'a işittirmiştir.

Kaynaklar:

- Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili,

- Diyanet İslam Ansiklopedisi.