Akupunktur ile tedavi gusle mani olur mu? Akupunktur yapılırken kulaklar delinip içine küçüçük metaller sokulup üzeri bantla kapatılıyormuş. Bu şekilde on-on beş gün kalması gerekiyormuş...

Soru Detayı
Kilolu olup da akupunktur tedavisiyle zayıflamak için bu yöntemi uygulayan kişinin, bu halde iken aldığı gusül abdesti geçerli midir? Geçerli değilse ne yapmak gerekir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kulağa yapıştırılan bu bantlar, deriye suyun işlemesine mani olurlarsa, bu bantlarla gusül caiz olmaz.

Şayet bu tedavinin yapılmasında zaruret var ise, bantlar üzerine mesh edilir. Böyle bir tedavinin gerekli olup olmadığına ise, dindar ve uzman bir doktorun karar vermesi gerekir. Eğer böyle bir tedavinin gerekli olduğuna karar verilirse, o zaman zaruret var demektir ve gusül geçerli olur.

Eğer mesh etmekte zarar verecekse, mesh de yapılmaz. Gusül bu haliyle caizdir. Gusül abdestinden sonra bu işlemi yapmak daha uygundur.