Normal üzüm şırası ya da buğday şırası içmek helal midir?

Soru Detayı
Kansere şifa oldugu söylenilen yeni bir bitki var, buğday. Buğday çimlendirmesi yenilirse, içerdiği etken maddelerin kansere şifa olduğu söyleniyor. Ayrıca buğday ŞIRASI içilmesi tavsiye ediliyor...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Buğdayı çimlendirerek yemenin bir sakıncası olmaz. Ayrıca üzüm veya buğday şırasını içmenin de dinen bir sakıncası yoktur. Bu nedenle üzüm ve buğday şırasını içmek de helaldir. Ancak helal olan üzüm veya buğday şırası, alkol haline, şarap haline dönüşünce, o sıvı haram olur.

Haram bir madde ile tedavi olmanın ise bazı şartları vardır. Öncelikle başka bir alternatifi kalmamalı, dindar ve uzman bir doktor da bu tedavinin uygulanmasının gerekli olduğuna karar vermelidir.