Feteva-i Hindiyye ve burada geçen "Gunye, Muhit, Tatarhaniyye" kitapları hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Halife Bahadır Alemgir Han'ın desteği ve teşviki ile hazırlanan "Fetava-i Hindiyye" kıymetli bir fıkıh kitabıdır. Şeyh Nizamüddin'in başkanlığında ulemadan bir heyet tarafından; (tasnifi "El Hidaye" örnek alınarak) hazırlanmıştır. Bu eserde; "Zahirü'r-Rivaye"; " Nevadir" ve " Vakıat"; imkanlar ölçüsünde belirtilmiştir.

el-Fetâvâ't-Tatarhâniye, Alim b. Alâ başkanlığında bir heyet tarafından yazılmıştır. El yazması, İstanbul Müftülüğü Kütüphanesi No 10.

el-Muhit, Muhammed Radiyüddin Serahsi'ye aittir. Bu kitabında; "Zahirü'r-Rivaye" ve "Nevadir" olan görüşleri özellikle belirtilmiştir. Bu açıdan oldukça kıymetli bir eserdir.

Gunye isimli bir çok eser olmakla beraber fıkıh sahasında yazılan esrlerden biri de Hanefi Fıkıhçı Şurunbulali'ye aittir.

Her eserde, içinde geçen isimler ve kitaplar hakkında girişte bilgi verilmektedir.