Âdet dışındaki akıntılar namaza mani midir? Bu akıntıların bulaştığı çamaşırla namaz kılınır mı?

Soru Detayı

- Herhangi bir ortamda, bayanlarda oluşan akıntının (meni değil) iç çamaşırları lekeletmesi söz konusu olduğunda, bu çamaşırla namaz kılınabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Âdet dönemlerinde akıntı geldiğinde, zaten namaz kılınmamaktadır.

Hayız ve lohusa halleri dışında kadınların döl yolundan gelen kana, isihaza denir.

İsithaze akıntısı olan kimse özürlü olduğundan, bu gelen akıntı namaz kılmasına engel olmaz, bu durumda o kimse özür sahibi olur ve abdest konusunda özürlülere tanınan ruhsattan da yararlanır. Örneğin namaz vakti girince abdestini alır ve namazlarını kılar. Abdesti bozan başka bir durum olmadıkça, vakit çıkıncaya kadar bu akıntıdan dolayı abdesti bozulmaz.

Özür hali gerçekleşmeden gelen istihaze akıntısı galiz necasetten sayıldığı için, ruhsat miktarını aştığında o çamaşırla namaz kılınmaz.