Hz. Yusuf Züleyha ile evlenmiş midir?

Soru Detayı

Bazı okuduğum Kur'an meallerindeki açıklamalarda, Hz. Yusuf (as)'ın Züleyha ile evlenmediği, zaten zina yapmak isteyen bir kadının peygamber eşi olamayacağı yazmaktadır. Bu doğru mudur?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı rivâyetlere göre, Züleyhâ'nın kocası vefât ettikten sonra Allah'ın irâdesi ile eski güzelliğini kazanmış ve Hz. Yusuf (a.s) ile evlenmiştir. Hz. Yusuf (a.s) ile evlendiği zaman, bakire olduğu anlaşılmıştır (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'ân Dili, İstanbul 1971, IV/2879).

Hz. Muhammed (asm)'in hadislerinde, Züleyhâ hakkında bilgiye rastlanmamaktadır. Ancak bir seferinde Rasûlüllah (asm) ondan "Yusuf'un arkadaşı" diye bahsetmiştir (ez-Zebîdi, Sahihi Buhârî Muhtasarı Tecvidi Sarih Tercemesi, trc. Ahmed Naim, İstanbul 1972, II/663).