Ramazan ayında haram işleyene, diğer Ramazan'a kadar lanet mi okunur?

Soru Detayı

- Ramazan ayında haram işleyen birisi(ne), bir dahaki Ramazan'a kadar lanet mi okunur melekler tarafından ve Allahu Teala tarafından..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı vaaz ve nasihat kitaplarında buna benzer rivayetler olabilir. (bk. Ebü’l-Ferac ibni’l-Cevzî, Bustanu’l-vaizin, s. 319)

Ancak hadis kaynaklarında böyle bir bilgiye rastlayamadık.

"Nice oruçlu kimseler vardır ki oruçtan nasibi, sadece açlık ve susuzluktur." (İbn Hanbel, 2/373)

manasındaki hadisten öyle anlaşılıyor ki, oruç tutmaktan maksat günahlardan sakınmak suretiyle vücudunun bütün organlarına da oruç tutturmaktır.

Sadece midesine oruç tutturup diğer organlarını her türlü günahtan sakındırmak suretiyle onlara da oruç tutturmayanın oruçtan nasibi yalnız aç kalmaktır. Çünkü oruç tutan yalnız midesidir.

Ancak, Ramazan ayında günah işleyen kimsenin on bir ay boyunca lanet yemesi çok adil ve makul da görünmemektedir.

Örneğin, Ramazanda 20 gramlık bir günah işleyen bir kimse, şayet yılın diğer aylarında 120 gramlık sevap kazandıran ibadet ve hayır işler yapmışsa, bu kimsenin lanete değil, rahmete kavuşması adaletin bir gereğidir. Gerisini kıyas edebilirsiniz.