Ramazan son gecesi gökler ağlar anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Cabir Radıyallahu Anh'den rivayet edilen bir hadisi Şerif'te Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
"Ramazan'ın son gecesi olduğu zaman gökler, yerler ve melekler ümmeti Muhammed'in (asm) musibeti için ağlar."
- O zaman: "Ey Allah'ın Rasulü! O hangi musibettir?" denilince, Rasulullah; "Ramazan'ın gidişidir;  şüphesiz ki onda dualar kabul olur, sadakalar makbuldür, sevaplar katlanmıştır, azap ise uzaklaştırılmıştır." buyurdu.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen bilgiyi hadis kaynaklarında bulamadık.

Bu bilgi, Hopalı Osman Efendi’nin 1224’te (1809) İstanbul’da kaleme aldığı, bir vaaz ve nasihat kitabı olan ve bazı kaynaklarda "Dürretü’l-vaizîn" olarak geçen "Dürretü’n-nasihin" isimli eserinde geçmektedir. (bk. Dürretü’n-nasihin, Beyrut, Lübnan, 2016, s. 11-12)

Bu eserin tahkikli neşrini yapanlar da bu bilgiyi muteber hadis kaynaklarında bulamadıklarını ifade etmişlerdir. (bk. a.y)