Ramazanın son gecesi kaç kişi azad edilir?

Soru Detayı

- Bir hadiste ramazan ayının her gecesi cehennemden azad edilenlerin olduğu son gece ise tamamı kadar azadlıların bulunduğu ifade edilir, bu rivayet nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis-i şerif şöyledir:

نَّ للهِ عزَّ وجلَّ في كلِّ ليلةٍ من رمضانَ سِتَّمِائةِ ألْفِ عَتيقٍ من النارِ ، فإذا كان آخِرُ ليلةٍ أعتَقَ اللهُ بِعددِ كُلِّ مَنْ مَضَى

“Şüphesiz ki Aziz ve Celil olan Allah-u Teala’nın, Ramazan-ı şerifin her gecesinde ateşten, altı yüz bin azadlısı vardır. Son gece olduğunda ise geçmişler sayısında azadlılar bulunur.” (Beyhakî, Şuabu’l-İman, No: 3332, 5/220-221)

Bu hadis-i şerifte ve başka hadislerde yer alan; altmış bin, altı yüz bin ve bir milyon gibi sayılar, affedilecek kişilerin çokluğundan kinayedir ve nice kulların affedileceğinin müjdesidir.

Nitekim başka bir hadis-i şerifte ramazanın her gecesi, günahlarından vazgeçenlerin ateşten korunacağı müjdelenir:

“Ramazan ayının ilk gecesi girince şeytanlar ve cinlerin şerli olanları zincire vurulur, cehennem kapıları kapatılır ve hiçbiri açılmaz. Cennetin kapıları açılır hiçbiri kapanmaz ve bir seslenen şöyle haykırır:

Ey hayır isteyen, ibadet ve kulluğa gel, Ey şer dileyen günahlarından vazgeç Allah’ın ateşten koruduğu kimseler vardır ve Ramazan boyunca bu iş her gece yapılır.” (Müslim, Sıyam, 1)

Bazı günahları nedeniyle cehenneme girmeyi hak etmiş olan kimselerin hadis-i şeriflerde geçen azatlıkları; ramazan-ı şerif ayına hürmetleri, tutmuş oldukları oruçları, devam ettikleri teravih namazları, vermiş oldukları sadakaları, Allah Teala’nın yolunda sarf etmiş oldukları sadaka-i cariyeleri ve fıtır sadakalarına bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Unutmamak gerekir ki, insan ne kadar günahkâr olursa olsun, kul olduğunun farkında olmalı ve Allah Teala’dan asla ümit kesmemelidirler. Sonsuz rahmet sahibi olan Rabbimizin rahmetine yönelelim ve bağışlanma dileyelim.