Kuşların peşinden koşmanın caiz görülmediği bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda -soruda ifade edilen şekliyle- bir rivayete rastlayamadık. Konuyla alakalı olan bazı bilgileri vermekte fayda görmekteyiz:

- Hz. Peygamber (a.s.m) döneminde bazı sahabilerin evlerinde kanarya veya serçe cinsinden kuş beslediği bilinmektedir. (bk. Buharî, Edeb, 81,112; Müslim, Edeb, 30). Yine Hz. Peygamber (a.s.m)’in evinde vahşi hayvan beslediği, yalnızlıktan yakınan bir sahabiye de güvercin veya horoz beslemesini tavsiye ettiği rivayet edilir. (bk. Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/112, Heysemî, 4/67).

İslam âlimleri, bu rivayetlerden hareketle eziyet etmemek, aç ve susuz bırakmamak, hayvanların haklarını ihlal etmemek kaydıyla, kafeste kuş beslenmesini caiz görmüşlerdir. (bk. TDV. İlmihali, II/174-175)

- Bununla beraber, Hz. Peygamber (a.s.m)’in canlı hayvanın atış hedefi yapılmasını yasakladığı, başkalarınınki ile karışmaması gibi düşüncelerle hayvanların damgalanmasını, hayvanlar arasında dövüş ve güreş tertip edilmesini, zevk için avlanılmasını, hatta hayvanlara kötü söz söylenmesini değişik üsluplarla yasaklayıp kınadığı bilinmektedir. (bk. Buharî, Zebâih, 25; Müslim, Birr, 80; Libas,106-112; Ebu Davud, Cihad, 51; Nesaî, Edahî,42).