Risale-i Nur ne demektir?

Soru Detayı

- Bediüzzaman Hazretleri Külliyatta aynı paragraf içinde bile Risale-i Nur ve Risaletin Nur ve Resailin nur ifadesi kullanabiliyor. Bunlar nedir, aralarında bir fark var mı, neye işaret ederler?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Risale: “Aynı konuda az meseleleri ihtiva eden bir mecelle / kitapçık” şeklinde tanımlanmıştır.

Mecelle ise: “İçinde bir kısım hükümler / ilmi konular bulunan bir sayfa” olarak tanımlanmıştır. (bk. Şerif Cürcani, Tarifat, Beyrut, 1403/1983, 1/110; Ebu’l-Beka, el-Külliyat, Beyrut, ts.1/476; el-Mu’cemu’l-Vasit, “r-s-l” maddesi)

Risale-i Nur: Farsçaya uyarlanmış Osmanlıca bir terkiptir. Nur kitapları veya kitapçıkları anlamına gelir. Yani Envar-ı Kuraniyeyi / Kur’an nurlarını ders veren kitaplar...

Risaletu’n-Nur: Arapça bir terkip olup “Risale-i Nur” manasına gelir.

Resaili’n-Nur: Resail kelimesi: Arapça olan Risalet kelimesinin çoğuludur. Bu tamlama da Arapça bir terkiptir, “Nur Risaleleri” anlamına gelir.