Riya var, ibadetlerimi bırakayım mı?

Soru Detayı

- Bütün ibadetlerimi riya ile yapıyorum ibadetleri bırakmayı düşünüyorum, bırakmalı mıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tabii ki mümin bir insan ibadeti Allah emrettiği için ve de onun rızasını elde etme düşüncesiyle yapmalıdır. Ama insan, kalbinin çalışmasına, dakikada onlarca kez atmasına engel olamadığı gibi, aklından geçen düşüncelere de her zaman hakim olamaz.

Bazen nefisi, duyguları, kaygıları, korkuları ona farklı düşünceler de verebilir.

Veya insan bazen ibadet yaparken niyetine beğenilmek, değer görmek, itibar kazanmak, çıkar elde etmek gibi düşünceler de katar.

Veya kişi şeytanın telkini ile “'Eyvah!' der. 'Kalbim ne kadar bozulmuş. Bu sefillik, bu hisset-i nefis, beni matrud eder.' Şeytan onun şu damarından çok istifade eder."

Bunların akla gelmesi kişiyi manen sorumlu etmez. Çünkü nedeni ne olursa olsun düşüncelerimizin akışına engel olamayız. Allah da bizi anlık aklımıza gelen düşüncelerden dolayı mesul tutmaz.

Burada önemli olan, bunun farkına varıp, farkı fark etmektir; şeytanın kendine ait düşüncelerinin asla kalbimizden olmadığını bilmektir.

Gördüğümüz kadarıyla siz de aslında riyadan mustaripsiniz, rahatsızsınız. Bu durum, aklınıza gelen ve sizin “riya” diye ifade ettiğiniz düşüncelerin, size değil de şeytana ait olduğunu gösteriyor. Kalbiniz rahat olsun, ibadetlerinize devam edin.

Özetle, şeytan kendi düşüncelerinin, güya senin kalbinden olduğunu zannetmeni, böylece ibadetleri terk etmeni ve ibadetten uzak durmanı ister. Siz ibadete devam etmek suretiyle şeytanın bu tuzağını onun başına geçirin.

Bu durum aynen şuna benzer:

Hastalıklarının tedavisi için hastaneye giden birine, “Bu hastalıklı halinle hastaneye gidilmez, vazgeç.” diyen birine ne cevap verilir?

- Hastalıklarımı tedavi etmek için hastaneye gidiyorum, neden gitmeyecekmişim, çekil yolumdan.

Yoksa, maden hastayım hastanede ne işim gitmeyeyim diye cevap verilmez.

Aynen bunun gibi, manevi hastalıklarımızı tedavi etmek için manevi şifahane olan ibadetleri yaparız ve asla terk etmeyiz. “Bu hastanede ne işin var, sende şu şu hastalıklar var.” diyen şeytana ne denir?

İbadetlerden uzaklaştırmak için bu tür şeytani soruları soran şeytana, uygun cevabı hem sözlü olarak dilinizle hem de ibadetlere daha iyi devam ederek halinizle vereceksiniz inşallah.