Rıza ve rüyet aynı mı, hangisi diğerinden daha büyük bir hedef olmalı?

Soru Detayı

- Ayet ve hadislere bakınca rıza da rüyet de sanki insan için gösterilen en büyük hedefler gibi?
- Aslında ikisi de aynı mı yoksa hangisi diğerinden daha büyük bir hedef?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Rıza, Allah’ın hoşnut olduğudur. Dünya imtihanında en büyük hedef bu ilahî rızayı kazanmaktır.

- Rüyet ise, cennete giden insanların Allah’ın cemalini görmeleridir.

- Buna göre, kulluk imtihanında hedeflenen en büyük makam rızadır.

“Onları rükua varırken, secde ederken Allah’tan lütuf ve hoşnutluk dilerken görürsün.” (Fetih, 48/29)

mealindeki ayette sahabe övülürken onların Allah’ın rızasını gaye edindiklerine vurgu yapılması, kulluk terazisinde rızanın en büyük makam olduğunu göstermektedir.

- Cennet mükâfatında ise en büyük makam rüyettir.