Rüyamda yaptığım adağımı yerine getirmem gerekir mi?

Soru Detayı

- Rüyamda, hasta olan kızım iyileşirse bir kurban keseceğim, diye adak adadım. Kızım da şimdi iyileşti. Adağımı yerine getirmem gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, rüyada yaptığınız adağınızı yerine getirmeniz gerekmez.

Peygamberlerin dışındaki insanların gördükleri rüyalar, kesin bir hüküm ifade etmediği gibi bu rüyaların bağlayıcılığı da yoktur. (Dimyâtî, Hâşiyetü i‘âneti’t-tâlibîn, 1/104)

Bu itibarla rüyada kurban kesmeyi adayan kişinin, bu adağını yerine getirmesi vacip değildir, kesmesi gerekmez.