Sabah, Adem'in; öğle Davud'un; ikindi Süleyman'ın; akşam Yakub'un; yatsı, Yunus'un namazı idi. Hepsi Efendimize ve ümmetine farz kılındı, diye bir bilgi var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, Muğni’l-Muhtaç’ta (nüshalar farklı olduğundan; Salat kitabında, Ezan ve ikamet bölümünden önce) şu ifadelere yer verilmiştir.

“Sabah namazı, Âdem’in namazı; öğle Davud’un namazı, ikindi Süleyman’ın namazı, akşam Yakub’un namazı, yatsı Yunus’un namazı idi. Allah, bunların hepsini Hz. Muhammed (a.s.m)’e ve onun ümmetine farz kıldı ki, böylece Efendimizin büyüklüğü görünsün, onun ve ümmetinin sevapları çok olsun.”