Şabb-ı emred nedir?

Soru Detayı

- Şabb-ı emred ile halvet, muanaka, nazar gibi meselelerde mezheplerin hükmü nedir, nelere dikkat edilmelidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün mezheplerde sedd-i zerîa (harama götürebilecek yolun ve davranışın kapalı tutulması) kuralı vardır.

Kişi böyle yakışıklı gençlerle “halvet, muanaka, nazar”dan olumsuz etkilenme tehlikesini hissediyorsa, bunlardan uzak duracaktır.

Böyle insanların, bu yakışıksız meyilden kurtulabilmek için eğitime ihtiyaçları vardır.