Sadaka fakire verilirse 10 misli... sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Bir çok yerde dolaşan bu söz hadis mi?
“Sadaka fakire verilirse 10 misli; âmâ ve âcize verilirse 70 misli; yakın akrabaya verilirse 1000 misli; ana babaya verilirse 10 000 misli; talebe ve âlime verilirse 1 000 000 (milyon) misli olarak mukabele eder." İmm-ı Suyuti (r.aleyh)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlama gelecek bir ifadeyi, hadis, tefsir, tarih gibi kaynaklarda bulamadık.

Bununla beraber Balevi, İmam Suyuti’nin "Humasi" isimli eserinde kendinin şöyle dediğini nakleder:

"Sadakanın sevabı beş çeşittir:

Bir çeşidi, on sevaptır: Sağlıklı kimseye verilen sadakadır.

Bir çeşidi, yetmiş sevaptır: Görme özürlü ve hasta olanlara verilen sadakadır.

Bir çeşidi, yedi yüz sevaptır: Muhtaç olan yakın akrabaya verilen sadakadır.

Bir çeşidi, yüz bin sevaptır: Anne-babaya verilen sadakadır.

Bir çeşidi, yedi yüz bin sevaptır: Alim veya fakihe verilen sadakadır." (Abdurrahman Balevi, Buğyetü’l-Müsterşidin, Daru'l-Kütübi'l-İlmiyye, Beyrut, 1971, s. 135)

Bunun İmam Suyuti'nin bir yorumu ve kanaati olduğunu tahmin ediyoruz.

Elbette Rabbimizin rahmeti sonsuzdur, bunları ve daha fazlasını lütfuyla ihsan edeceğini ümit ederiz.