Saddam şehit midir? Saddam'ın idamına nasıl bakmalıyız?

Soru Detayı
Bilindiği gibi saddam hüseyin arefe sabahı idam edildi. Bilmiyorum üzüleyim mi sevineyin mi? Saddam şehit sayılır mı? Bir müslüman olarak hangi gözle bakmalıyız bu olaya?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kalbinde iman bulunan ve bu imanla ölen herkesin, cehenneme girse bile sonunda cennete gireceğini bildiren hadisler vardır. (Buhari, Tevhid 19, 31, 36, 37; Müslim, İman 322, 334; Muvatta, 1/212; ayrıca Prof. Dr. İbrahim Canan'ın Kütüb-i Sitte tercümesine de bakabilirsiniz.) Cennete girmenin ilk şartı iman etmektir. İmanlı bir insan günahkar olursa, cezasını çektikten sonra cennete gidecektir.

İnsanın başına gelen her türlü sıkıntı, hastalık ve musibetler günahının azalmasına bir sebeptir. Bunun gibi kabirdeki çektiği azaplar da günahını azaltır. Günahın dereceleri, azlığı ve çokluğu kişiye göre değişir. Bu nedenle bazı insanlar kabirdeyken cezalarını çeker biter ve doğrudan cennete giderler.

Ahiret gününde sorguya çekilme, yükümlü olan bütün yaratıkların Allah tarafından hesaba çekilmesidir. Mahşerde büyük bir adalet mahkemesi kurulacak ve herkesten dünyada yaptıkları sorulacak, ona göre hakkında karar verilecektir.

İman ile ölen bir kimse, ne kadar günahkar olursa olsun cezasını çektikten sonra cennete girecektir. Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyururlar:

"Bir kimse kardeşinin haysiyetine, yahut malına haksız olarak taarruz etmişse, iltimas olarak verilebilecek altın ve gümüşün bulunmadığı günden (kıyamet) önce helâlleşsin. Aksi halde, yaptığı haksızlık nisbetinde onun iyi amellerinden alınıp hak sahibine verilir. İyiliği yoksa, hak sahibinin günahından alınıp haksızlık eden adama verilir." (Buhari, Mezalim, 10)

Buna göre bu dünyada zulmedenler, zulmettikleri insanlara varsa sevaplarını verecekler, sevabı yoksa onların günahlarını da yüklenmiş olacakalr. Eğer imansız ölmüş ise, hem zulmettiklerinin günahlarını alacak hem de ebediyen cehennemde kalacaktır.