Şafii Mezhebi'ne göre, imamın arkasında fatiha okumayı unutan ne yapar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmama uyan kişi Fatiha okumayı unutur da imamın rükûa gitmesinden önce, okumadığını hatırlarsa, Fâtiha'yı okumak için imamdan geri durması ve bu geri durmanın da üç rükün kadar olması, namaza zarar vermez.

Okumadığını imamın rükûa varmasından sonra hatırlarsa, okumak için kıyam haline geri dönmez, imamın selâm vermesinden sonra bir rekât namaz kılarak onda Fâtiha'yı okur.