Şafii mezhebine göre kadın bekar kızına zekat verebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse nafaka ve ihtiyacı kendisine ait olan bir kimseye zekat vere­mez, çünkü burda vereceği zekat yine kendi menfaatine dönecektir. Bu­nun için bir kimsenin kendi ana-babasına, dede veya nenesine zekat ver­mesi caiz olmaz. Zira onlara bakmakla mükelleftir.

Aynı şekilde bir kimse, kü­çük çocuklarına veya bakmakla yükümlüğü olduğu torunlarına da zekat ve­remez. Ancak çocuğu büyümüş ve ondan ayrı ise, o zaman ona zekat verebilir. Çünkü bu durumda çocuğuna bakmakla mükellef değildir.

(bk. Kadı Ebu Şuca', Büyük Şafii İlmihali, Bölüm: Zekat Verilmeyen Yerler.)