Sahabelerin Allah sevgisi yoktu diyen kafir olur mu?

Soru Detayı

- Babam Şii ve bana Hendek muharebesinde Amr dövüşmeye birini çağırdında Hz. Ömer (r.a) ve diğer sahabeler korktu, sadece Hz. Ali (r.a) dövüşmeyi kabul etti 16 yaşında olmasına bakmayarak ve bu yüzden diğerleri şehit olmaktan korktu diye diğer sahabelerde Allah sevgisi yok.(dedi)
- Şimdi babam kafir mi oldu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Sahabelerin Allah sevgisi yoktu." diyen kâfir olmaz, bu nedenle baban da kâfir olmadı, ancak yanlış yolda olan bir mezhebin taklitçisi olarak hataya düştü, günahkâr oldu; hem Allah hakkına hem de kul hakkına girdi.

Bu yanlış anlayışından dolayı pişman olup tövbe ve istiğfar eder, sahabe efendilerimiz için dua edip onlar adına hayır yapar. Böylece affedileceğini ve bağılanacağını ümit eder.

Cenab-ı Hak, Tevbe suresinde ashab-ı kiramdan razı olduğunu ve onlar için ebedi nimetler, saadetler hazırladığını şöyle beyan ediyor:

“Muhacirlerden ve Ensardan İslam’a girmekte ilk önce geçenler ile bunlara güzelce tabi olanlar… Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah’tan razı oldular. Allah onlara altlarından nehirler akan cennetler hazırladı ki, içlerinde sonsuz kalacaklar. İşte büyük kurtuluş bu.” (Tevbe, 9/100)

Yine aynı sürede Cenb-ı Hak sahabe-i kiramı överek, onların İslam uğrunda can ve mallarıyla cihat ettiklerini ifade ediyor ve kendilerini hayır ve ihsan ile şöyle müjdeliyor:

“Lakin peygamber ve emrindeki müminler mallarıyla, canlarıyla cihat ettiler. Bunları görüyor musun, bütün hayırlar işte onlar içindir. İşte bunlar kurtuluşa erenlerdir. Allah onlara altından nehirler akan cennetler hazırladı. İçlerinde sonsuza dek kalacaklar. İşte o büyük kurtuluş budur.” (Tevbe, 9/88-89)