Sahabelerin nefsi tezkiye edilmiş midir, günah işlerler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahabeler peygamberler gibi ismet sıfatına sahip değildir. Sahabelerin adaleti konusunda âlimler ittifak halindedirler. Yani bunlar bilerek peygamberimize yalan isnadda bulunmazlar, dinin zararına çalışmazlar. Ancak beşer olmaları hasebiyle hususi hayatlarında günah işleyebilirler.

"Sahabenin adaleti" ifadesini, onlara "masumiyet/günahsızlık" izafesi gibi anlamak derin bir yanılgıdır. Bu ifade onların günahsızlığını değil, dinin gelecek kuşaklara kavlî ve fiilî olarak ideal tarzda aktarımındaki güvenilirliklerini anlatmaktadır.

Elbette sahabe günah ve hatadan masun değildir. Ehl-i sünnet arasında onlara böyle bir vasıf izafe eden de olmamıştır.