Sala Kuran'da geçiyor mu?

Soru Detayı

- Sala ne zaman ortaya çıktı?
- Peygamber Efendimiz (asm) döneminde sala var mıydı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı özel günlerde ezandan önce veya kılınacak cenaze namazını haber vermek amacıyla camilerde;

“es-salatu ve’s-selâmu aleyke ya resûlallah, es-salâtu ve’s-selâmu aleyke ya habîballah, es-salâtu vesselâmu aleyke ya seyyide’l-evvelîne ve’l-ahirîn ve selâmun ale’l-murselîn, ve’l-hamdu lillahi Rabbi’l-âlemîn.” şeklinde okunan salâ (salavat) şu anlama gelmektedir:

“Salat ve selam (Allah’ın rahmet ve esenliği) sana olsun ey Allah’ın elçisi, sevgili kulu, geçmiş gelecek bütün insanların hayırlısı! Salat ve selam bütün peygamberlere olsun. Hamd (övgü ve şükür) de âlemlerin rabbi Allah’adır.”

Salâ, Hz. Peygamber (asm) Efendimize selam ve övgüdür. Kuran-ı Kerim’de ve hadislerde Hz. Peygambere (asm) çeşitli durumlarda salat-ü selam getirilmesi tavsiye edilmiştir. (Ahzab, 33/56; Tirmizî, Deavat, 66; Ebu Davud, Vitr, 23)

Ancak, saadet asrında ve ilk dönemlerde camilerde sala okunduğuna dair bir rivayet bulamadık.

Bununla birlikte Kitap ve Sünnette Hz. Peygamber (asm) ve diğer peygamberlere salat getirilmesi örneklerine binaen örfümüzde değişik kalıplarda pek çok salâ metni var olagelmiştir.

Sonuç itibarıyla dinî açıdan özel önemi olan gün ve geceleri hatırlatmak, meydana gelen bir vefatı ve kılınacak cenaze namazını haber vermek amacıyla sala  okunması, kültürel bir değer olarak kabul edilebilir ve bu yönüyle de dinî açıdan herhangi bir sakınca taşımadığı söylenebilir.