Şaraba değen parmağı kesmek mi gerekir?

Soru Detayı

​- Hz. Ali'nin:
 "Bir kuyuya bir damla şarap düşse, sonra oraya bir minare yapılsa, o minarede ezan okumazdım ve bir damla şarap bir denize düşse sonra o deniz kuruyup da yerinde otlar bitse orada hayvan gütmezdim."
dediği, Abdullah b. Ömer Hazretlerinin de:
 "Bir parmağımı şaraba sokmuş olsam, o parmak bende kalmazdı, yani keser atardım."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ifadeler, bazı nasihat ve tefsir kaynaklarında geçmektedir, ancak sıhhati konusunda bir bilgi bulamadık. (bk. Zeynüddin b. Abdü’l-Aziz, İrşadü’l-İbad, 140; Elmalılı, Hak Dini, Bakara 219. ayetin tefsiri)

Gerek Hz. Ali’nin gerekse Hz. Abdullah b. Ömer’in (Allah onlarsan razı olsun) bu ifadeleri, bir hükmü belirtmek için değil, içki belasından mutlak anlamda sakınmak gerektiğine ve bu konuda çok hassas olunmasına dikkat çekmek içindir.

Dini kurallara göre, kuruyan deniz toprağında biten otlar temizdir, orada hayvan güdülür, şaraba giren parmak yıkanır ve temiz olur, kuyu kuruyunca temizlenmiş olur, oraya minare yapılınca elbette ezan okunur.

Demek ki, soruda geçen ifadeler, "İçkinin yakınından-uzağından geçmeyin, asla yaklaşmayın, sakın ha!.." demektir.