Sarhoş olacak kadar şeker yemek alkol kapsamına girer mi?

Soru Detayı

- Auto-Brewery Sendromuna sahip bir kişinin dini durumu nedir?
- Brawery sendromu olan kişinin fazla şeker tüketmesi hamr içmek kapsamına mı girer?
- Brawery sendromu diye bir hastalık varmış. Bu hastalığa sahip kişi çok fazla şeker tüketince vücudundaki hastalıktan dolayı sarhoşluk meydana geliyormuş. Bu kişinin fazla şeker tüketmesi haram mıdır?
- (Bu durum) Hamr (içki) kapsamına girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeker tüketmek, alkollü içki tüketmek gibi değildir.

Helal yiyecek ve içecekler bazen sarhoşluk veriyorsa bu maksatla, yani sarhoş olmak için tüketmediğiniz takdirde haram olmaz.

Bununla beraber, helal yiyecek ve içeceklerin sarhoş edecek hâl ve durumu biliniyorsa, dikkatli olmak ve o duruma düşmemek gerekir.