Şartlı verilen bağış başka amaçla kullanılır mı?

Soru Detayı

- Biz şehrimizin belli bir bölgesinde lise talebeleri hizmetinde kullanmak maksadıyla arsa alıp medrese yapmak için para topladık. Arsayı aldık fakat henüz medrese yapamadık.
- Şehrimizin başka bir bölgesinde üniversitesi talebelerinin hizmeti için bina alımı yapacaklar ve nakdiye çevirmek için bizim lise için aldığımız arsayı istiyorlar.
- Fakat biz arsayı alacağımız zaman para verenlerin bir kısmı sadece lise hizmeti için veriyorum diye belirtmişler. Bu durumda arsanın verilmesinin fıkhî boyutu nedir acaba?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Parayı veren müvekkil (vekalet veren) parayı toplayan da vekildir. Vekil, müvekkilin talimatına uymak mecburiyetindedir.