Savcı cinayeti aydınlatmak için mahrem sorular sorabilir mi?

Soru Detayı

- Bir savcı bir cinayetin sebeplerini ve ilgili şahıslarını doğru olarak tespit edebilmek için gerekli gördüğü bütün soruları ilgililere sorabilir mi?
- Örneğin gönül ilişkisi nedeniyle bir cinayetin işlendiği bir konunun sorgulamasında işin içinde zina gibi bir günahın da olduğu ortaya çıksa ve bunu tutanağa eklese bundan sorumlu olur mu?
- Bu durum oraya çıktığı için zina eden kadın intihar etse savcı sorumlu olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kadına zina isnadında bulunan şahıs, kadın bunu itiraf etmiyorsa, zina icrasını fiilen ve şüphesiz olarak gören dört erkek şahit ile ispat etmesi gerekir. Bunu yapamazsa kendisine seksen sopa cezası verilir.

Bir kadınla zina ettiğini itiraf eden erkek, itirafını usulüne göre yapar ve ısrar ederse yüz sopa ile cezalandırılır.

Savcı bir cinayetin sebeplerini ve ilgili şahıslarını doğru olarak tespit edebilmek için gerekli gördüğü bütün soruları ilgililere sorar; bu onun vazifesidir.

Savcının soruşturması yüzünden zina suçu şayi olduğu için intihar eden kişinin günahı kendinedir, savcı sorumlu olmaz.

Savcı dışında bir şahıs, meşru olanı gerçekleştirme, meşru olmayanı engelleme vazifesi gereği zina ettiklerini bildiği kimseleri, eğer ispat edebilecekse, ilgili makama şikayet eder. İspat edemeyecekse ifşa da etmez, ıslah etmeye çalışır.