Şeker hastası olan birisi ağzını sulandırmak için sakız çiğnese oruç bozulur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sakız çiğnemenin, sadece mekruh olup orucu bozmaması için, şu şartların bulunması gerekir:

a. Ağız yaşlığıyla, sakızdan mideye tatlılık v.s. gibi bir şey'in gitmemesi.

b. Sakızın önceden çiğnenmiş beyaz sakız olması.

c. Sakızın ağızda eriyip dağılır cinsten olmaması...

Bu şartları taşımayan sakızlar, orucu bozar.

Böyle bir hasta daha önce çiğnenmiş şekersiz ve beyaz bir sakızı dindar ve uzman bir doktorun tavsiyesiyle çiğnerse, inşaallah mekruh olmaz. Bu şekilde sakız çiğnemek orucu bozmaz.