Şeriat Türklüğümüze zarar verir mi?

Soru Detayı

- Size şeriat hakkında sorum (daha doğrusu sorularım olacak).
- Birinci sorum: Şu an Türkiye'ye şeriat gelirse biz (Türkler) milli benliklerimizi kayıp mı edeceğiz? Yani Türklüğümüzü unutup Araplaşacak mıyız?
- İnternette dinlediğim biri şöyle diyor bu konu hakkında "Şeriat gelince yavaş yavaş özümüzden uzaklaşacağız. Zaten şu anda her tarafımız Arap (mültecilerden bahsediyor). İlerde şeriat geldiği takdirde biz bir Arap ülkesi olacağız" bu dedikleri ne kadar doğru?
-İkinci soruma gelecek olursak şuan Şeriat uygulansa Türklüğü muhafaza etmek için kurallar konulabilir mi? Misal ben şahsen Türkçeyi tam olarak bilmeyen birini ve istiklal marşını ezbere bilmeyen birini ülkemde vatandaş olarak barındırmayı yanlış bulurum.
Cevabınız için önceden teşekkür ederim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. İslam devletinde herkesin tek etnik gruba zorlanması diye bir şey olmaz ve olmamıştır. Farklılık içinde birlik sağlanacaktır.

2. “Türkçeyi tam olarak bilmeyen birini ve İstiklal Marşını ezbere bilmeyen birini ülkemde vatandaş olarak barındırmayı yanlış bulurum.” diyorsunuz.

İşte bu yanlış bulmanız yanlıştır.

Bu takdirde siz de başka etnik grupları Türk olmaya zorluyorsunuz demektir.

Farklı dil ve alt kültür mensupları ile hâkim nüfus olan Türkler bir arada yaşarlar, kanunlar, örf ve âdet neyi gerektiriyorsa herkes ona tabi olur. Bunun ötesinde kimse kimseye karışmaz.