Sevdiğimiz kişilerin ardından mı gideceğiz? Ölüm sonrası hayatı onlar gibi mi yaşayacağız?

Soru Detayı

- Derste öğretmenimiz, sevdiğimiz kişilerin ardından cennet ya da cahenneme gideceğimizi söyledi. Mesela, annemizi seviyoruz ve onun ardından cennetle ödüllendirilebiliriz. Yahut bir sanatçı, onu ve müziklerini seviyoruz, biz de cehennemlik olurmuşuz. Sanatçının müziklerini dinleyecek, fakat kendisini sevmeyecekmişiz. Böyle bir şey olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu meselede kastedilen şey şudur: İnsan sevdiği kişiyi örnek alır ve onun gibi yaşarsa, gideceği yer de onun yanı olur.

Peygamberimiz (asm) "Kişi sevdiği ile beraberdir." (Buhari, Edeb: 96; Müslim, Birr: 165) buyuruyor.

Mümin olan herkesi zaten sevmemiz gerekir. Ancak mümine yakışır sıfatlarını seveceğiz, mümine yakışmayan sıfatlarını sevmeyeceğiz.

Annenizi iman sahibi olduğu için sevebilirsiniz. Ancak gıybet ederken onun gıybetini sevemezsiniz.

Bir günahkar müminin de günahlarını sever, onun gibi günahlar işlemeye başlarsanız, ahirette de onunla birlikte olursunuz.