Şia kaynaklı duaları okumak caiz mi?

Soru Detayı
Şia kaynaklı duaları okumak caiz mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dua mü'minin silahıdır.

"Dua ibadetin özüdür." (Tirmizî, Daavat, 1.)

En önemli ibadet olan namaz dua (salât) kelimesiyle ifade edilmiştir (En'âm, 6/52; Kehf, 18/28.). Bir âyette,

"De ki; duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin." (Furkân, 25/77)

buyrulmak sûretiyle, insanın ancak Allah'a olan bu yönelişiyle değer kazanabileceği belirtilmiştir.

Her dua içtenlikle yapıldığında fazilet kazanır. Bu itibarla fazileti niyetimizde ve içtenliğimizde aramamız daha doğru olur. Duanın içeriğinin de doğru olması gerekir. Bir kimse kaynağı neresi olursa olsun İslam'ın genel ilkelerine ters düşmeyen duaları yapabilir. Ehl-i beyt kaynaklı bu dua da Allah'a yalvarırken yararlanabileceğimiz bir duadır.