Sınav için okunacak dua var mı?

Soru Detayı

- Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve elhıkni bissalihin duası hadis midir?
- Çok tavsiye edilen bu duanın kaynağı ve orjinali nedir?
- Sınav için okunacağı söyleniyor, okuyabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen dua şeklinde bir hadis-i şerif bulamadık. Ancak bu dua, ayetlerden iktibas edilmiştir.

İlminizin ve anlama kabiliyetinizin artmasını istiyorsanız hem çok ve düzenli çalışın hem de soruda geçen ve ayetlerden iktibas edilen şu duaları bol bol ve samimi olarak okumanızı tavsiye ederiz:

رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي

رَبِّ قَدْ آتَيْتَنِي مِنَ الْمُلْكِ وَعَلَّمْتَنِي مِنْ تَأْوِيلِ اْلاَحَادِيثِ

رَبِّ زِدْنِي عِلْمًا وَفَهْمًا وَاَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ

Rabbim! Gönlüme ferahlık ver. İşimi kolaylaştır. Dilimdeki tutukluğu çöz ki sözümü anlasınlar.

Rabbim gerçekten bana mülk verdin ve bana sözlerin yorumunu öğrettin.

Rabbim! İlmimi ve anlayışımı artır ve beni salihlerden eyle.