Sırat üzerinde yedi sual mi olacak?

Soru Detayı

- Şöyle bir bilgi okudum:
“Ahirette sırat köprüsünde her Müslümana yedi sual sorulacaktır. Birincisi imandan sorulacaktır, ikincisi namazdan, üçüncüsü oruçtan, dördüncüsü hacdan, beşincisi zekâttan, altıncısı gusülden sorulacaktır. Yedinci suale gelince, Peygamberler bile masum oldukları halde, bu sualden korkarlar. O da kul hakkıdır.”
- Buna göre, sırat üzerinde de sorgunun olacağı anlaşılıyor. Halbuki, sorgu sual sırat köprüsünden önce olmayacak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, sorgu sual, sırat köprüsünden önce olacak.

Bazı kimseler, sıratın üzerinde yedi durak ve sual olduğunu, her bir durağın da bin yıllık mesafe olduğunu söylemişlerdir. Ancak buna dair hadis kaynaklarında herhangi bir rivayet bulamadık.

Bununla beraber, Kurtubi Hazretleri, bazı ilim ehlinin şöyle dediğini ifade etmiştir:

“Yedi kantarada sorguya çekilinceye kadar hiç kimse sıratı geçemeyecektir. Birincisinde imandan, ikincisinde namazdan, üçüncüsünde oruçtan, dördüncüsünde zekâttan, beşincisinde hac ve umreden, altıncısında abdest ve gusülden, en zoru olan yedincisinde de kul haklarından sorgu olacaktır.” (Kurtubi, Tezkira, Riyad, 1425, s. 751)

Demek ki, sorgu sual sırat üzerinde değil, sırattan öncedir.

Sırat üzerinde yedi kantara olduğuna ve burada yedi ayrı sorgu olacağına dair zayıf da olsa bir hadise rastlayamadık.

Üstelik -soruda da dikkat çekildiği gibi- burada geçen yedi meseleden insanlar mahşerde zaten sorguya çekileceklerdir.

Dolayısıyla, sırattan önce yapılan sorgu sualin, sırat üzerinde tekrarı olmasa gerektir.