Siyasi iktidarı ele geçirerek, "toplumu Müslümanlaştırmak" düşüncesi, doğru bir düşünce midir?

Soru Detayı

- Doğruysa neden doğru bir düşüncedir; yanlışsa neden yanlış bir düşüncedir?
- Bediüzzaman'ın bu meselede görüşleri nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Din, özgür ortamda yaşanması gereken bir olgudur, zorlama nifak düşüncesini beraberinde getirir. Bu nedenle yönetimi ele geçirip insanları zorlamak münafık bir toplum oluşturmak dışında bir fayda sağlamaz. Din de böyle bir dini yaşam biçimini kabul etmez.

Olması gereken insanlara hakikati anlatmak ve onları irşad etmektir. Sağlıklı Müslüman bir toplum böyle inşa edilebilir.