Sperm, embriyo, rahim, yumurta (donasyon) bağışı helal mi?

Soru Detayı

- Tüp bebek yönteminde başkasına ait sperm, yumurta, embriyo veya rahmin kullanılması caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tüp bebek yönteminde, evliliği fiilen devam eden eşlerin dışında üçüncü şahıslara ait sperm, yumurta (donasyon), embriyo ya da rahmin kullanılması;

- Çocuk sahibi olmanın evlilik kurumunun dışına taşınması,
- nesep ve nesil güvenliğinin zedelenmesi,
- ve mahremiyet ilkelerinin ihlal edilmesi
sebebiyle dinen caiz değildir.

Bu itibarla, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olma yönündeki cevazın, nikâhlı karı-koca (evliliği fiilen devam eden çift) ile sınırlı olduğu bilinmelidir.