Stajda torpil yapan kişi ortalaması yüksek kişinin hakkına girmiş olur mu?

Soru Detayı

- Üniversite öğrencilerinin yapması gereken stajlar var ve bu stajlar mezun olduktan sonra iş bulurken etkili oluyor, yani nerede yapıldığı önemli.
- Firmalar genelde öğrencinin okuldaki not ortalamasına göre üsttekileri seçiyor ancak araya referans torpil girince iş değişiyor, düşük ortalamalı biri yüksek ortalamalı birinin yerine staj hakkı kazanabiliyor.
- Bu torpil yapan kişi ortalaması yüksek kişinin hakkına girmiş olur mu?
- Yoksa referans bu özel firmanın işe alım kriterlerinden biri olduğu için caiz midir?
- Staja başvurulan yerin devlet kurumu olması durumunda hüküm değişir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Staj yapılacak kurum ve kuruluş referansı şart koşuyor veya böylesini tercih ediyorsa, uygun referans bulan kimse onun sayesinde staja başlar.

Eğer torpil, durum ve şartlar gereği stajı hak etmiş olan birini engelliyor da hak etmeyene imkan veriyorsa, bu caiz olmaz ve kul hakkına girer.