Subhanellahi ve bi hamdihi subhanellahil azim, duasını yüz defa okuyan kimseye, dünya zelil olarak ayağına gelir sözü hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rivayet şöyledir:

Bir adam Hz. Peygamber'e gelerek fakirlikten veya borçtan şikayet etti. Hz. Peygamber ona şöyle dedi:

"Meleklerin duası, mahlukatın tesbihatından olan ve Allah'ın o dua hürmetine gökten rızık indirdiği dua edilirken sen nerdesin? Tan yeri ağardıktan sonra sabah namazına kadar 100 defa 'Subhanellahi ve bi hamdihi subhanellahil azim, estağfirullah.' dersen dünya boynu bükük ve zelil bir vaziyette ayağına gelir. Bu tesbihin her bir kelimesinden Yüce Allah bir melek yaratır. O Melekler senin için kıyamete kadar tesbih eder. Sevabı sana geçer." (Zehebi, Telhisu Kitabil Mevduat, 1/312; İbn Hibban, Mecruhin, 1/138).

Rivayetin zayıf olduğu belirtilmiştir.(Zehebi, a.g.y.)