Suçluya, diyete ek olarak devlet ceza verebilir mi?

Soru Detayı

- İki sorum vardı İslam ceza hukukuyla ilgili:
1. Kısas hakkından vazgeçip diyet talep edilirse suçluya diyete ek olarak devlet ceza verebilir mi?
- Aksi halde zengin olanların diyet ödemede güçlük çekmemeleri suçu işlemelerine mani olmaz bu da ölümleri artırmaz mı?
- Bildiğim kadarıyla tazir asli cezaya da ek olarak verilebilir, diyete ek olarak da verilebilir mi?
2. Video görüntülerinin gerçek olduğu kanıtlanırsa şahit yerine geçer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Had (şerî / kanuni / belli ceza) diyete dönüştüğünde devlet, suçu engellemek için tazir çeşidinden ceza da uygulayabilir.

2. Gerçek olduğu kanıtlanırsa, bazı davalarda şahit yerine geçer, ama had cezası verilen suçlarda şüphe bulunduğu sürece had uygulanamaz, tazir uygulanır.